It's all about TAIF

It's All About TAIF

Bloggen med en blandning av nyheter om TAIF och personliga reflektioner. Jag heter Kim Henningsson och skriver om laget samt föreningen som ligger mig varmast om hjärtat, nämligen Tingsryds AIF. Den här TAIF-bloggen startades 25 oktober 2007, då hette den Kim's sporthörna. Men nu för några år sen så bytte jag namn till It's All About TAIF, för det handlade mest om TAIF. Det skrivs inte bara om Tingsryds resa i HockeyAllsvenskan utan även om J18 och J20 som får strålkastarljustet på sig i den här bloggen. Vill ni nå mig - maila till: itsallabouttaif@hotmail.com

HockeyAllsvenskan: Träningsmatcherna för alla lag

Hockeymånaden augusti är här och en del lag har redan gått på is medans andra har senare under veckan. Så här kommer alla HA-lagens träningsmatcher inför säsongen 17/18
 
 
 
AIK: 
10/8 - Örebro (Pinbackshallen, Märsta)
18/8 - Södertälje (b)
23/8 - Linköping (Contigahallen, Norrtälje)
29/8 - Lausanne (b) 
31/8 - Zvolen (b)
2/9 - Lugano (b)
6/9 - Almtuna (Vilundaparkens ishall, Upplands Väsby)
13/9 - Södertälje (h)
 
Almtuna:
11/8 - Djurgården (Gimo Ishall)
15/8 - Västervik (Pinbackshallen, Märsta)
30/8 - Västerås (h)
6/9 - AIK (Vilundaparkens ishall, Upplands Väsby)
16/9 - Södertälje (b) 
,
BIK Karlskoga:
9/8 - Vita Hästen (h)
18/8 - Skövde (Cup i Skövde)
19/8 - Tingsryd (Cup i Skövde)
24/8 - Leksand (h) 
1/9 - Storhamar (Cup i Norge)
2/9 - Lillehammer (Cup i Norge)
8/9 - Mariestad (h)
14/9 - Vita Hästen (b)
 
Björklöven:
15/8 - Vännäs (b)
17/8 - Teg (h)
24/8 - Luleå (h)
26/8 - MODO (SCA-Cupen - match spelas i Fjällräven Center)
31/8 - Mora (SCA-Cupen, Sundsvall)
2/9 - Timrå (SCA-Cupen, Sundsvall)
8/9 - Skellefteå (b)
14/9 - Timrå (h)
 
Leksand:
11/8 - Färjestad (Lionshov, Strömstad)
12/8 - Frölunda (Lionshov, Strömstad)
24/8 - BIK Karlskoga (b)
1/9 - Södertälje (h)
8/9 - Timrå (b)
 
MODO:
11/8 - Timrå (b)
17/8 - Luleå (b)
24/8 - Skellefteå (LF Arena, Piteå)
26/8 - Björklöven (SCA-Cupen - match spelas i Fjällräven Center)
30/8 - Timrå (SCA-Cupen, Sundsvall)
2/9 - Mora (SCA-Cupen, Sundsvall)
 
Oskarshamn:
10/8 - Kristianstad (h)
18/8 - Västervik (b)
24/8 - Karlskrona (Soft Center Arena, Kallinge)
26/8 - Rögle (h)
1/9 - Vita Hästen (Cup i Ljungby) 
2/9 - Tingsryd eller Troja (Cup i Ljungby)
8/9 - Troja/Ljungby (h)
13/9 - Vimmerby (b)
 
Pantern:
17/8 - Malmö (h) 
30/8 - Fribourg (Schweiz)
31/8 - HC Lausanne (Schweiz)
2/9 - HC Lugano (Schweiz)
14/9 - Troja/Ljungby (b)
 
Södertälje:
12/8 - Sheffield, England (b)
13/8 - Sheffield, England (b)
18/8 - AIK (h)
27/8 - Färjestad (Sméhallen, Eskilstuna)
1/9 - Leksand (b)
13/9 - AIK (b)
16/9 - Almtuna (h)
 
Timrå:
11/8 - MODO (h)
17/8 - Östersund (b)
30/8 - MODO (SCA-Cupen, Sundsvall)
1/9 - Mora (SCA-Cupen, Sundsvall)
2/9 - Björklöven (SCA-Cupen, Sundsvall)
8/9 - Leksand (h)
14/9 - Björklöven (b)
 
Tingsryd:
11/8 - Rögle (h)
17/8 - Karlskrona (h)
19/8 - BIK Karlskoga (Cup i Skövde)
20/8 - Skövde (Cup i Skövde)
25/8 - Troja/Ljungby (h)
1/9 - Troja/Ljungby (Cup i Ljungby)
2/9 - Oskarshamn eller Vita Hästen (Cup i Ljungby)
8/9 - KRIF (b)
15/9 - KRIF (h)
 
Troja/Ljungby:
11/8 - HV71 (Falkenbergs ishall)
16/8 - Halmstad (h)
18/8 - Skellefteå (Halmstad Arena)
25/8 - Tingsryd (b)
1/9 - Tingsryd (Cup i Ljungby)
2/9 - Oskarshamn eller Vita Hästen (Cup i Ljungby)
7/9 - Rögle (b)
8/9 - Oskarshamn (b)
14/9 - Pantern (h)
 
Vita Hästen:
9/8 - BIK Karlskoga (b)
16/8 - Västerås (b)
25/8 - Vimmerby (Cup i Västervik)
26/8 - Tranås (Cup i Västervik)
26/8 - Västervik (Cup i Västervik)
1/9 - Oskarshamn (Cup i Ljungby)
2/9 - Tingsryd eller Troja (Cup i Ljungby)
7/9 - Västervik (h)
14/9 - BIK Karlskoga (h)
 
Västervik:
15/8 - Almtuna (Pinbackshallen, Märsta)
18/8 - Oskarshamn (h)
25/8 - Vimmerby (Cup i Västervik)
25/8 - Tranås (Cup i Västervik)
26/8 - Vita Hästen (Cup i Västervik)
7/9 - Vita Hästen (b)
13/9 - Huddinge (h)